Bilet miesięczny na pociąg to doskonała propozycja dla wszystkich klientów kolei, którzy codziennie bądź z bardzo dużą częstotliwością pokonują pociągami tę samą trasę. Dotyczy to przede wszystkim licznego grona osób zatrudnionych poza miejscem swojego zamieszkania i regularnie dojeżdżających do pracy. Bilet miesięczny sprawdzi się także w przypadku studentów uczelni wyższych czy uczniów szkół średnich, którzy nie korzystają z oferty akademików lub burs, tylko systematycznie dojeżdżają koleją na zajęcia do większej metropolii.

Ekonomiczna i praktyczna alternatywa dla biletów jednorazowych

Zakup biletu miesięcznego na pociąg to rozwiązanie ekonomiczne, które stałym pasażerom kolei potrafi przynieść sporą oszczędność pieniędzy. Przejazd na podstawie biletu miesięcznego zakupionego na określoną trasę wyznaczoną przez stację początkową i końcową jest zawsze tańszy niż taka sama podróż opłacona za pomocą biletu jednorazowego. Ponadto – podobnie jak w przypadku biletów jednorazowych – bilety miesięczne można nabyć ze zniżką. Należy jednie pamiętać, aby w trakcie podroży mieć przy sobie dokument potwierdzający uprawnienia do skorzystania z ulgowej taryfy na przejazd pociągiem.

Warto mieć także na uwadze, że bilet miesięczny na pociąg jest dokumentem imiennym, a więc wystawianym nie na okaziciela, lecz konkretną osobę. Stąd nie wolno go odstępować innym, a konduktor dokonujący kontroli biletów ma prawo zażądać od pasażera okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość podróżnego.

Komfort zakupu i użytkowania biletów miesięcznych

Bilet miesięczny na pociąg można kupić – zgodnie z indywidualnymi preferencjami – w kasie biletowej na stacji kolejowej, biletomacie bądź korzystając z kanałów elektronicznych dostępnych z pomocą komputera bądź telefonu z systemem operacyjnym. Tradycjonaliści nabędą bilet w okienku na dworcu kolejowym. Natomiast zwolennicy nowoczesnych technologii skorzystają z automatu biletowego lub pośrednictwa Internetu. Tę ostatnią metodę zakupu warto polecić z uwagi na wygodę oraz oszczędność czasu. Opłacenie biletu miesięcznego w aplikacji na smartfona bądź na stronie internetowej nie wymaga wychodzenia z domu – można to zrobić kilkoma kliknięciami myszki siedząc wygodnie w fotelu. To komfortowe rozwiązanie tym bardziej, że kasy biletowe często są – zwłaszcza w godzinach szczytu – oblegane przez podróżnych i aby dokonać zakupu, trzeba poświęcić nieco czasu stojąc w kolejce do okienka.

Różne są również sposoby przechowywania biletu miesięcznego na pociąg. Nabywając go w klasycznej formie pasażer chowa bilet do torby bądź bagażu podręcznego. Ale może go przechowywać również w postaci elektronicznej i podczas kontroli biletowej okazywać konduktorowi na smartfonie. Takie rozwiązanie eliminuje problem żmudnego i stresującego poszukiwania biletu, który przypadkowo zapodział się pomiędzy innymi rzeczami zabieranymi w podróż.